Recenzie

RECENZIA: Evergreen, stálica, legenda – skrátka Lenovo ThinkPad T450

recenzia lenovo thinkpad T450

Ahoj pozemšť…. No dáko takto by sa mohol pozdraviť notebook ThinkPad, pretože má za sebou misie s astronautmi vo vesmíre.

Túto recenziu beriem osobne. Píšem ju totiž na ThinkPad-e T430s, čo je jeho starší braček. Ale budem sa snažiť o objektivitu, lebo aj ThinkPady nie sú dokonalé ( aj keď k tomu majú echt blízko ).

Začnem hneď z ostra. Tento model má aj svojho tenšieho súrodenca – T450s. Je dizajnovejší a ľahší ale myslím si, že na 14,1“ notebook je váha tohto modelu (1,73 kg) aj tak prijateľná. Najmä, keď sa bavíme o celokovovom notebooku.

A pritvrdím. Trochu bola pre mňa sklamaním obrazovka. Monitor je iba TN, nie IPS. Rozdiel? Pozorovacie uhly. Pri IPS sa pozeráte na displej a vidíte jasne farby aj z väčších uhlov. TN panel touto funkciou nedisponuje. Pozor – nejedná sa o chybu. Skrátka len výrobca vsadil na tento typ displeja. Sám mám môj ThinkPad s TN panelom. Keďže sa na obrazovku pozerám vždy priamo, nie z uhlov, tak sa kvôli tomu nestrhávam zo spánku. Bodka.

Ak ste sa dostali až po tieto riadky a predchádzajúce veci vás neodradili, mám pre vás dobrú správu – už budú len dobré správy.

Pristavím sa pri výkone. Viacerí odborníci a recenzenti vyzdvihujú zladenosť výkonu, pretože procesor i5 piatej generácie v kombinácii s SSD-čkom a 8 GB RAM je vyladený stroj ako hodinky z Zürichu.

Keďže má notebook 2 sloty pre RAM-ku, v budúcnosti môžete notebooku „prikúriť“ pridaním ďalšej operačnej pamäte.

Zabudovaná grafická karta môže byť bez váhania poverená multimediálnymi úlohami a jednoduchými 3D aplikáciami a s menšími ústupkami sú možné aj menšie CAD projekty.

Pri každodennom používaní nie je ventilátor takmer nikdy zapnutý a systém je úplne tichý. To je niečo, čo na ThinkPadoch oceňujem. Počas plného zaťaženia sa chladenie po chvíli spustí a dosiahne maximum 35 dB (A). Viete si predstaviť, koľko to je? Niečo medzi padajúcim lístím a tichou domácnosťou ( nezamieňať si s tichom spôsobeným manželskou hádkou – tam by sa ticho dalo niekedy krájať ).

Posaďte si ho na kolená

Doktori by z tejto rady asi radosť nemali a ani notebooku to extra neprospieva ( kvôli bráneniu pohybu vzduchu na chladenie ). Chcem tým len demonštrovať, že jeho teplota aj pri zvýšenom výkone dosiahne maximálne 31 stupňov. Bežne aj o 5 stupňov menej, takže nehrozí, že sa vám zapália lýtka, ehm teda stehná.

Na „voľnobehu“ spapá T450 len okolo 3W. Počas záťaže vyskočí na cca 30W, čo je v tejto oblasti veľmi slušná spotreba.

VERDIKT:
Robíte s grafikou, hráte sa, chcete sledovať 4K filmy na notebooku?...

...tak tento notebook nie je pre vás.

Svoj nový domov ale nájde u každého, kto hľadá tichý, rokmi preverený notebook s chladným telom ale s dušou pracanta vďaka výkonu, ktorý dostal do vienka. Maximálna odolnosť a spoľahlivosť. Tak to vidím ja. Už 10 rokov verný ThinkPadu.

Pridaj komentár